Selin Işık YAZAR

Klinik Psikolog - TYSA Kurucu - Sanat Terapisti

Uzm. Dnş. Psk. Işık Selin Yazar Lisans ve Yüksek Lisans eğitimlerini sırasıyla ABD’nin Chicago şehrindeki Northeastern Illinois Üniversitesi’nde (NEIU) ve Milwaukee’de yer alan Mt. Mary Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

ABD’de bulunduğu süre içerisinde psikolog, danışman, sanat terapisti ve sanatçı olarak çalışip ayni zamanda birçok eğitim kurumunda da öğretmenlik yapip workshoplar yönetmiştir. Bu tecrübe zincirinin içerisine kanserle mücadele merkezlerinde yas ve çaresizlik duygu halleri içinde olan gerek hastalar gerekse aile yakınları, tıbbi teknolojiler ve prosedürlerden korkan çocuklara sanat ve oyun terapinin ağırlıklı olduğu multidisipliner yöntemlerin uygulamaları yer alir. Ayrica Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesindeki güvenlik protokolünü takiben çoklu teşhis konulmuş olan agresif yetişkinlerle ,Özel Eğitim Rehabilite ve İstihdam merkezlerinde bedensel ve zihinsel engellilerle sanatla terapi uygulamalari yer alir.

Işık S. Yazar kişiye özgü çözüm odaklı yaklaşım prensipleriyle eklektik akımları birleştirerek, yaratıcı sürecin öne çıktığı özgür ifade ve esneklikle birlikte güven dolu bir ortamın iyileştirici rolüne inanmakta ve bu prensibi savunmaktadır. Sanatın şifa verici, aydınlatıcı,  yol gösterici gücüne inanan Yazar, terapide ağırlıklı olarak varoluşçu sanat psikoterapi tekniklerini temel alarak, plastik sanatlar, müzik ve tüm diğer ifadesel sanatlarla, uzakdoğu felsefeleri, yönlendirilmiş imgeleme, somatik teknikler ve transpersonal akımları birleştirerek bütüncül bir bakış açısı ile yol almaktadır.

Değişik gruplarla çalışma imkanı bulan Yazar, 2009 yılında Şikago’daki CADC  ”Chicago Art and Design Center” in kurucularındandır. Bu merkezde Yazar, çocuklara Oyun ve Sanat atölyeleri kurmuş ve yetişkinlerle kişisel gelişim terapötik atölyelerini sürdürmüştür.

Işık S. Yazar’ın kurucusu olduğu İstanbul’da yer alan ikinci atölyesi (2012)  TYSA  “Terapi Yaşam Sanat Atölyesi”, özünde bir sanatla psikoterapi merkezidir ve bünyesinde terapötik kişisel ve grup atölye seansları barındırmaktadır. TYSA aynı zamanda gerektiğinde profesyonel işbirliği ve destek sağlayan geniş bir sanatçı ve eğitimci platformudur.

Işık S Yazar, halen TYSA’da İngilizce ve Türkçe olarak bireysel ve grup terapilerine devam etmektedir. Aynı zamanda sanatın psikolojik ve danışmanlık hizmetlerine entegresi üzerine  değişik fakültelerde ders vermektedir. Amerikan Egitim kurumlarinda Uzman Psikolog ve Sanat Psikoterapist olarak calismaktadir, ayni zamanda  Amerikan Egitim Kurumlari kardes sirketi Avrupa Rehabilitasyon Merkezi-AREM’de Paralel olarak gorev almaktadir. Dezavantajli bireylerin topluma kazandirilmasi ve toplumda farkindalik  yaratilmasi için calismalar yapan

Egitim Uretim ve Sanat Dernegi’nin uyesidir. Şimdilerde “Nöroestetik ve Sanatsal Yaratıcılık” hakkında araştırmalarını sürdürmektedir.